Ticho.cz si právě čte: (3 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2805 diskusních příspěvků!!1666 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Onemocnění sluchu / Autor: Alena Strnadová

Diagnostika sluchového postižení 6.

Ladičkové zkoušky

U ladičkových zkoušek srovnáváme kostní vedení se vzdušným nebo srovnáváme slyšení pacienta a lékaře. Základní zkoušky jsou Weberova, Rinneho a Schwabachova. U Weberovy zkoušky porovnáváme kostní vedení obou uší. Ladičku přiložíme patkou do střední roviny lebky a sledujeme, v kterém uchu slyší pacient zvuk. U zdravých by to mělo být souměrně do obou uší. U percepční poruchy do ucha lépe slyšícího a u poruchy převodní do ucha hůře slyšícího.

U Rinneho zkoušky se pokládá ladička patkou na planum mastoideum (místo za uchem) vyšetřovaného ucha a v okamžiku, kdy již vyšetřovaný zvuk neslyší, přiložíme ladičku před ušní boltec. Zjišťujeme, zda je lepší kostní nebo vzdušné vedení. U převodní poruchy je delší sluchový vjem při postavení ladičky za uchem a při percepční poruše sluchový vjem přetrvává i před boltcem.

„U Schwabachovy zkoušky porovnáváme slyšení pacienta se slyšením lékaře tak, že přiložíme ladičku patkou na planum mastoideum pacienta a ihned po skončení jeho sluchového vjemu si ladičku přiloží na své planum mastoideum vyšetřující lékař. Pokud slyší nadále tón, měl pacient akustický vjem zkrácen a pokud slyší pacient déle, je jeho akustický vjem prodloužen.“(Lejska, 1994, s. 73)
V dnešní době se tato metoda moc neužívá.

Prahová audiometrie (Objektivní tónová audiometrie)

Prahová audiometrie slouží ke zjištění sluchového prahu kostního a vzdušného vedení. Při tomto vyšetření se používají čisté tóny. Zvuk je veden buď vzdušným vedením ze sluchátek nebo kostním vedením pomocí vibrátoru, který je přiložený na processus mastoideus (výstupek za ušním boltcem, kde se kostním vedením přenáší zvuk přímo do středního ucha). Zde zvuk prochází skeletem lebky přímo do vnitřního ucha. Tato metoda patří mezi subjektivní, neboť pacient nám signalizuje, zda slyšel tón nebo ne.

Pokračování příště...


Alena Strnadová
 23.5.2002 17:36
Diskuse ke článku:


 Nový příspěvek Nové příspěvky Vybrané příspěvky


  
Vyber autora:
Odborné články:
Vyber téma:
Hledej:
 


Přidat novinku 

<<<   2   3   >>>  
Copyright (c) 2001-2006 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.