Ticho.cz si právě čte: (4 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2805 diskusních příspěvků!!1667 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Technika / Autor: Alena Strnadová

Technické pomůcky pro nedoslýchavé

Sluchadla

       V tomto článku bych se chtěla zmínit alespoň okrajově o různých technických pomůckách pro nedoslýchavé, zejména však o sluchadlech a jejich užívání.
        Sluchadla jsou nejdůležitější pomůcka pro všechny sluchově postižené, u nichž je alespoň částečně zachováno slyšení. Nejčastěji sluchadla fungují tak, že zesílí vnímaný zvuk. Sluchadla mají velký význam hlavně pro nedoslýchavé, neboť se s nimi mohou téměř bez problémů dorozumívat se slyšícími. Často lidé, kteří začnou nosit sluchadla najednou zjistí, kolik různých zvuků dříve neslyšeli, a o kolik je jejich svět náhle bohatší. 
        Aby byla sluchadla k užitku a ne ke škodě, tak je důležitá sluchová rehabilitace a nácvik používání sluchadla a péče o ně.

Rozdělení sluchadel
Sluchadla dělíme podle jejich konstrukce na základní typy, a to na sluchadla kapesní, brýlová, závěsná, boltcová a zvukovodová


Kapesní (krabičková) sluchadla
        Obsahují mikrofon, elektrické obvody a napájecí zdroj (to vše je vestavěno v malé krabičce, do které se připevňuje ohebná šňůrka spojující krabičku se sluchátkem). Na sluchátku je nasazena tvarovka, pomocí které je sluchátko upevněno do ucha.
        Tento typ sluchadel se v dnešní době již tak často nepoužívá, neboť kromě velkých rozměrů je  jejich nevýhodou také zesilování všech různých okolních zvuků (tření kabátu o krabičku apod.). Přesto je to jediný typ sluchadel, který se dá využít u velmi malých dětí a u velmi starých lidí pro svoji lehkou ovladatelnost. Dále je zde výhoda to, že se v nich používají tužkové baterie, které jsou celkem levné.

Brýlová sluchadla
        Dříve byla velmi oblíbená, neboť bylo celé sluchadlo schováno do nožiček brýlí. V dnešní době, kdy se na trhu objevily již i jiné typy sluchadel, se používají málo. Nejvíce se používají brýlová sluchadla pro kostní vedení, kde je v nožičce brýlí vestavěn kostní vibrátor.

Závěsná sluchadla 
        Mají mikrofon, elektroniku, sluchátko i napájecí zdroj vestavěny do malého oválného pouzdra, které je zavěšeno za ušním boltcem a zesílený zvuk je veden krátkou hadičkou do ušní tvarovky ve zvukovodu. Jejich velkou výhodou je, že u nich nedochází k rušivým zvukům, stejně tak jako u boltcových a zvukovodových sluchadel. 
        Tato sluchadla bývají oblíbená také pro možnost poslechu s pomocí indukční smyčky, který umožňuje kvalitnější poslech ve velkých sálech nebo také poslech telefonu. (Je to umožněno vestavěním indukční cívky do sluchadla, která je citlivá ne na dopadající zvuk, ale na elektromagnetické pole.) Sluchadlo se pak dá přepínat buď na poslech s pomocí indukční cívky, nebo na poslech s mikrofonem. Uživatel však při poslechu s pomocí indukční cívky neslyší ostatní zvuky v místnosti, proto je stále více sluchadel vybaveno možností zapojení jak mikrofonu, tak i indukční cívky. 

Sluchadla do boltce
        Začala se vyrábět koncem 70. let. Potřebné součástky již byly tak malinké, že se daly umístit do malého sluchadla umístěného přímo v ušním boltci. Dnes jsou tato sluchadla vyráběna ve specializovaných laboratořích podle audiogramu nedoslýchavého a podle odlitku jeho zvukovodu. 
Za nevýhodu tohoto sluchadla můžeme považovat to, že se konec tvarovky sluchadel ucpává mazem, který se tvoří v chrupavčité části zvukovodu. Proto je nutná pravidelná kontrola sluchadla a jeho čištění.
        Mnohem závažnější však je, že jestliže mluví sám nedoslýchavý, rozechvívá svým vlastním hlasem i chrupavčité stěny svých vnějších zvukovodů. Pokud je zvukovod otevřen, uniká takto vzniklý zvuk převážně ven  ucha. Pokud však zvukovod ucpeme ušní tvarovkou (je jedno, jestli je to tvarovka pro kapesní sluchadlo, závěs nebo sluchadlo do boltce), namíří si to vibrace vyvolané vlastním hlasem přímo na bubínek. Vlastní hlas pak zní velmi nepřirozeně, nedoslýchaví ho popisují jako dunění v sudu. Tomuto jevu se říká okluze. Je jasné, že tento problém mají pouze lehce nedoslýchaví, kteří ještě dostatečně slyší i zvuky nezesílené sluchadlem.(Hrubý, 1998, s. 106 )

Sluchadla do zvukovodu 
        Jsou to sluchadla, která lze zasunout až hluboko do zvukovodu a jsou vhodná především pro lidi s lehkou nedoslýchavostí, protože je  zde odstraněn okluzní efekt, nezanáší se tolik ušním mazem a navíc jsou téměř neviditelná. Proto si je vybírají také jedinci, u nichž vznikla nedoslýchavost až v pozdějším věku, neboť právě tito lidé se snaží skrývat každý svůj sebemenší nedostatek.


Alena Strnadová
 17.2.2003 10:48
Diskuse ke článku:


 Nový příspěvek Nové příspěvky Vybrané příspěvky


  
Vyber autora:
Odborné články:
Vyber téma:
Hledej:
 


Přidat novinku 
Technické pomůcky pro nedoslýchavéSluchadla
       V tomto článku bych se chtěla zmínit alespoň okrajově o různých technických pomůckách pro nedoslýchavé, zejména však o sluchadlech a jejich užívání.
        Sluchadla jsou nejdůležitější pomůcka pro všechny sluchově postižené, u nichž je alespoň částečně zachováno slyšen
17.2.2003, Alena Strnadová ...další info
JIZERSKÉ HORY 2003

jizerky_100Není to tak dávno, co jsem psal na TICHO o našem „Zimním kursu vodního lyžování“. Kdo neví, o čem je řeč, a vědět chce, tak se může podívat někam do archivu, tedy na starší články.  Letí to rychle, ten čas. Je to rok. A tak tady zase máte pár slovíček o našem letošním „
14.2.2003, Za žáky i vedoucí ze školy pro SP v Brně zapsal Saša Zvonek ...další info
Poznatky z výzkumůVývoj řeči slyšících dětí v rodinách se sluchovým postižením
        LEONHARDTOVÁ a GRÜNEROVÁ z Institutu speciální pedagogiky Univerzity Ludwiga Maxmiliána v Mnichově realizovaly v roce 1997 výzkum na téma Vývoj řeči slyšících dětí, které mají rodiče s velmi těžkým sluchovým postižením nebo neslyšící rodiče (In: Efeta otvor sa, 2000).
<
14.2.2003, Simona Gavelčíková ...další info
Kurz fotografie nejen pro začátečníkyod 6.3.
Chtěli byste se zdokonalit ve fotografování? Mít ještě lepší snímky z dovolené, rodinných oslav nebo vaší akce? Nebo už umíte kvalitně nafotit pohybující se lidi, představení v divadle či třeba ohňostroj? Česká unie neslyšících otevírá KURZ FOTOGRAFIE nejen pro začátečníky. Naučíte se v něm nejenom
13.2.2003, Petr Pánek ...další info
ZÁVODY V PLAVÁNÍ25. ÚNORA 2003
25. února 2003 pořádá brněnská škola pro sluchově postižené a brněnský sporotovní klub neslyšících závody v plavání žáků speciálních škol pro SP. Závody se konají v krytém 25 metrovém bazénu na Lesné od 9:00 do 11:00 hod. Pokud má někdo zájem se jich zúčastnit, může kontaktovat Sašu Zvonak na cinki@
13.2.2003, Saša ...další info
Den otevřených dveří v Poradenských centrech LORMZnáte Lormovu abecedu?
Víte, co je to červenobílá hůl? Umíte nabídnout hluchoslepé osobě pomoc na přechodu?

Občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé pořádá pro všechny zájemce o hluchoslepotu  v pražské a brněnské pobočce Den otevřených dveří. 

V Brně se akce koná dne 1
13.2.2003, Petra Zimermanová ...další info
Pohádka v úpravě pro SP dětiO BÍLÉ LAŇCE
pohádkaII_lan2-100Mladá královna často chodila k tůňce na kraji lesa. Jednou tam potkala žábu.
Žába královně řekla: „Narodí se ti holčička. Bude hezká a hodná, ale budeš s ní mít velké starosti.“ 
    Královna o žábě večer vyprávěla králi. Král tomu ale ne
12.2.2003, Petra Horáková ...další info

<<<   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   >>>  
Copyright (c) 2001-2006 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.