Ticho.cz si právě čte: (2 návštěvníci)
   Na "Ticho.cz" najdete: 1381 znaků!!2805 diskusních příspěvků!!1666 novinek!!636 odborných článků!!173 fotek 
Odborný článek / Téma: Komunikace / Autor: Michal Holub

Ahoj Česká republiko !

Slyším, ale nerozumím

Jmenuji se Ghuang Chang Tien. Táta s mámou mi ale říkají Karen. Táta s mámou už tady v České Republice nějaký čas žíjí. Já jsem přijel minulý týden z Vietnamu. Nikomu tady nerozumím. Jakoby jsem najednou neuměl mluvit. Akorát tátovi a mámě rozumím. Jinak ne. Máma a táta trochu česky umí.

V pondělí 8.3. 2002 jsem nastoupil zde u vás do školy. Do čtvrté třídy. Měl jsem z toho hrozný strach. Hrozná spousta nových dětí. Máma a táta ještě něco vyřizovali s mojí novou paní učitelkou na chodbě, zatímco já už jsem po očku nahlížel do třídy. Několikrát jsem dokonce zaslechl své jméno.

A pak to přišlo. Máma a táta se se mnou rozloučili a já už stál ve třídě. Děti otvíraly ústa - mluvily na mě - ale já jim nerozuměl. Nevěděl jsem jestli se mě na něco ptají nebo jestli mě jenom zdraví. Paní učitelka mě pak posadila vedle kluka, kterému říkají nějak od gé. Asi Gába. Když jsem to ale nahlas opakoval, děti se smály. Paní učitelka je hodná, ale pořád se mě na něco ptá nebo mi něco říká, já jí chci rozumět, ale nejde to. Vidím jak na mě kouká několik párů očí a čeká, co udělám, ale já nevím, co po mě chtějí. Je to hrozné.


Třetí hodinu byla matematika. Paní učitelka mi dala sešit a napsala mi do něj čísla od jedné do deseti. Já jsem to pak několikrát opsal. Paní učitelka byla ráda. Potom jsme šli k počítači. Počítal jsem tam jednoduché příklady. Byl jsem rád, že alespoň něčemu rozumím; a myslím že i učitelka byla ráda.


Pak byla hodina češtiny. Teda alespoň si to myslím. Máma a táta mi do tašky zabalili nějakou českou dětskou knihu. Jmenovala se Sluníčko hop. Je pro mne ale celkem těžká. Paní učitelka mi dala jinou. Jsou tam obrázky a spousty písmenek a jednoduchých slov a vět. Učila mě číst písmena. Některá mi šla a jiná ne. Těžké mi připadalo c. Nešlo mi moc vyslovit.

Děti najednou začaly odcházet a paní učitelka mi zase něco říkala. Směje se na mě ale já opravdu nevím, co říká. Slyším pouze zvuky, vím, že jsou to slova, ale vůbec jim nerozumím. Snažím se opravdu pochopit, co po mně všichni, pro mě zatím cizí lidé, chtějí, ale nejde to. Doufám, že brzy už pochopím alespoň něco a budu si moc povídat s ostatními dětmi. Zatím si totiž povídám jen tiše pro sebe, snažím se opakovat, co slyším, ale nevím jestli mi to je k něčemu dobré.

Z pohledu Karena napsal Michal Holub

Pokračování příště ............


Michal Holub
 23.4.2002 9:59
Diskuse ke článku:


 Nový příspěvek Nové příspěvky Vybrané příspěvky


  
Vyber autora:
Odborné články:
Vyber téma:
Hledej:
 


Přidat novinku 
Ahoj Česká republiko !Slyším, ale nerozumím
Jmenuji se Ghuang Chang Tien. Táta s mámou mi ale říkají Karen. Táta s mámou už tady v České Republice nějaký čas žíjí. Já jsem přijel minulý týden z Vietnamu. Nikomu tady nerozumím. Jakoby jsem najednou neuměl mluvit. Akorát tátovi a mámě rozumím. Jinak ne. Máma a táta trochu česky umí.

23.4.2002, Michal Holub ...další info
Brána do světa Neslyšících4. 5. 2002 od 10:00h - 17:00h
V sobotu dne 4.5.2002 se koná od 10:00h - 17:00h Celodenní seminář s kulturním programem s názvem "Brána do světa Neslyšících" aneb Co víme o jazyku a kultuře českých Neslyšících?

Bližší informace zde: Brána do světa
Neslyšící
22.4.2002, Jirka...další info
Letní dětský tábor
Oblastní unie neslyšících v Olomouci pořádá
Letní dětský tábor


Tábor bude probíhat v rekreačním zařízení Jestřabí,Rusava. Zdejší ovzduší je přirovnáváno k ovzduší Vysokých Tater a lékaři doporučováno k pobytu pro pacienty a astmatiky.

Kdy?&n
19.4.2002, Unie neslyšících ...další info
Diagnostika sluchového postižení 2.
Předběžné orientační testy u malých dětí
Orientační sluchové testy, podle Miriam Stoppardové, stanovují sluch na základě podmíněných (vyhledávací) nebo nepodmíněných reflexů (hlavně reflexů kochleopupilární, auropalpebrální a Moroův), využívá se při nich zvuků hraček a v dnešní době ta
18.4.2002, Alena Strnadová ...další info
Speciální školy pro sluchově postižené v Praze
Škola byla založena již roku 1786 zednářskou lóží U sedmi hvězd. Pražský ústav byl dlouhá léta jediným zařízením pro neslyšící u nás. Teprve roku 1932 byl založen ústav pro hluchoněmé děti v Brně.

Je proto zcela zákonité, že se stal střediskem na jehož půdě poznávali a pro výu
16.4.2002, Eva Raichlová ...další info
Letní tábor v oblasti krásné Šumavy
I v letošním roce Vám D-CENTRUM, centrum pro kulturu a vzdělávání neslyšících nabízí letní pobyt pro sluchově postižené děti a mládež.

Termín:    10. – 24. 8. 2002
Místo pobytu:    Vyšší Brod - Klášter, okr. Český Krumlov, oblast krásné
15.4.2002, D - Centrum ...další info
Turnaj v halové kopanéZpráva
V sobotu 2.března 2002 se konal v Brně potřetí turnaj družstva neslyšících v rámci kulturních a sportovních aktivit neslyšících. Tento turnaj se koná pravidelně každý rok. Neslyšící mají o malou kopanou velký zájem, proto chceme udržet trad
12.4.2002, Saša Zvonek ...další info

<<<   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   >>>  
Copyright (c) 2001-2006 NetPro systems, s.r.o.   All rights reserved.